Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

masz pytanie
zadzwoń

+48 693 345 082

O czym nam mówi współczynnik Uw okna?

Energooszczędność jest obecnie niezwykle ważnym kryterium, którym kierują się inwestorzy podczas budowania danej nieruchomości. Chodzi tu między innymi o jej termoizolacyjność, która przekłada się na niższe wydatki za ogrzewanie. Warto więc wiedzieć, czym jest współczynnik Uw okna oraz jakie ma znaczenie dla budynku.

Co to jest współczynnik Uw okna?

Najprościej mówiąc, współczynnik Uw okna określa wartość przenikania ciepła przez 1 mkw okna przy różnicy temperatur 1K pomiędzy jego wewnętrzną a zewnętrzną stroną. Naturalnie im mniej ciepła „ucieka” przez okno, tym lepiej. Oznacza to więc, że należy sięgać po takie okna, których współczynnik Uw jest możliwie jak najniższy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna do domu?

Warto jednak pamiętać, że współczynnik Uw okna jest bardzo ważny, jednak nie najważniejszy. Nawet jego najniższa wartość okaże się nieistotna w kontekście termoizolacyjności nieruchomości, jeżeli nie zadbasz o inne kryteria doboru okien.

Pamiętaj o tym, że niezwykle istotny jest sam montaż okien elewacyjnych. Ich niepoprawna instalacja może prowadzić do powstania tzw. mostków termicznych, które są odpowiedzialne za utratę ciepła z wnętrza budynku. Z tego powodu warto zdecydować się na montaż przez doświadczonych specjalistów, którzy wykonają go z dbałością o najmniejszy szczegół.

Równie ważna jest trwałość oraz solidność okien. Chodzi tu po prostu o jakość ich wykonania. Jeżeli okna zostały wyprodukowane z niskiej jakości materiału, mogą okazać się zupełnie nieodporne na działanie czynników zewnętrznych. Mowa tu m.in. o wilgoci, opadach atmosferycznych czy gwałtownych zmianach temperatur. W konsekwencji będzie dochodzić do znaczącej utraty ciepła spowodowanego niszczeniem materiału.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że to właśnie okna są odpowiedzialne za znaczącą utratę ciepła. Szacuje się, że w tym przypadku ich udział wynosi od 20% do 40%. Im skrupulatniej podejdziesz do tematu wyboru swoich okien, tym bardziej poprawisz energooszczędność całego budynku.