Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

masz pytanie
zadzwoń

+48 693 345 082

Jak dobrać okna na poddasze?

Projektowanie finalnego wyglądu poddasza wymaga nieco więcej uwagi. Kluczowy okazuje się dobór odpowiednich okien. Należy mieć na uwadze, że jest to pomieszczenie, w którym z wiadomych względów nie dociera tak duża ilość światła, jak standardowo. Okna są więc niezwykle istotnym elementem każdego poddasza. Chodzi tu nie tylko o ich rozmieszczenie, ale także sam rodzaj.

Jak rozmieścić okna na poddaszu?

Wśród architektów przyjęła się ogólna zasada, że powierzchnia przeszkleń powinna stanowić min. 1/8 powierzchni podłogi. To powszechna praktyka, która przekłada się na dogodne warunki mieszkaniowe dla przyszłych użytkowników nieruchomości. Pamiętaj więc, aby nie rezygnować z żadnych okien zawartych w projekcie budynku. Wbrew pozorom, już nawet jedno przeszklenie mniej może znacząco obniżyć poziom doświetlenia wnętrza.

Równie istotne jest samo rozmieszczenie okien względem kierunków geograficznych. Te od strony południowej dostarczą najwięcej światła, a także ciepła. Najkorzystniej jest umieszczać okna po obu stronach pomieszczenia, jednak oczywiście nie zawsze będzie to możliwe ze względów technicznych.

Jaki rodzaj okien sprawdzi się na poddaszu?

Z pewnością zastanawiasz się, jaki rodzaj okien wybrać na swoje poddasze. W grę wchodzi stolarka PVC, drewniana oraz aluminiowa. Należy zaznaczyć, że w tym przypadku pod względem funkcjonalności oraz wygody użytkowania nie będzie to miało większego znaczenia. Każdy rodzaj okien bardzo dobrze sprawdzi się w tym miejscu. Jako że poddasze jest z reguły najbardziej narażone na utratę ciepła, warto zwrócić uwagę w szczególności na ich termoizolacyjność.

Przed Tobą pojawi się również konieczność wyboru kierunku otwierania się okien. Pod uwagę musisz wziąć w szczególności wysokość jego umieszczenia, a mianowicie:

  • od 80 do 130 cm od podłoża – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się okna z górnym otwieraniem,
  • od 130 do 150 cm od podłoża – tutaj z kolei lepszą funkcjonalność zapewnią okna z dolnym otwieraniem.